Türkiye’de cankurtaranlık ve gelişim süreci

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Cankurtaranlık anlamlı güzel kutsal bir meslek cankurtaranlık yapabilmek için eğitimli olmak gerekmektedir. Peki bu eğitim nereden alınır ? Kim cankurtaran eğitimi verebilir. cankurtaran eğitmeni nasıl olunur? Eğitim verecek eğitmen nasıl ? kim tarafindan yetiştirilir ? Türkiye’de nasıl başladı ? sorular böyle çoğalıyor. cankurtaranligi anlamak için gelişim tarihini irdelemek gerekir.

Cankurtaran eğitimleri Türkiye’de 1980 lere Federasyonun kurulduğu yıllara  dayanmaktadır. zaten Şuanki Türkiye Sualtı sporları Federasyonu’nun eski ismindende anlaşılacağı üzere Sualtı Sporları, Cankurtarma, Su Kayağı ve Paletli Yüzme Federasyonu (SCSPF) Federasyonun ana ve önemli bir branşıydı.

Fakat 80 ler döneminde cankurtaranlık kavramı şimdiki gibi değildi yerel ve ulusal yönetimde yetkililer tarafından denetimi yoktu ve ihtiyaç duyulmuyordu.

Avrupa Birliği Uyum yasaları gereğince yapılan düzenlemeler insan hayatına verilen değer neticesinde cankurtaran eğitimleri ulusal bazda hızlı bir şekilde yapılanmaya başladı. 2006 yıllarına kadar verilen ve hiçbir uluslararası standartı olmayan cankurtaran belgeleri yapılan düzenleme sayesinde geçerliliğini yitirdi. Yeni yapılanmaya giden Türkiye sualtı sporları federasyonu  2007 yılından sonra uluslararası standarta kavuşmak için ILS sistemine akredite olmak için başvuruda bulundu. Akreditasyon için şartları yerine getirmek gerekiyordu. Şartların en önemlisi uluslararası sistemde eğitim vermekti bunun için  yapılanan federasyon Türkiye’ye uluslararası  standardı  yakalamak , cankurtaranlığı yaymak için görevlendirdiği yetkilileri uluslararası sistemlerden  eğitim aldırarak eğitmen eğiticisi yapmıştır. Bunun neticesinde Tssf  / ils cankurtaran  sistemini  hayata geçirmişlerdir.

Yetkilendirilen eğitmen eğiticileri kısa bir sürede eğitmen yetiştirmiş ve Türkiye de görev yapacak cankurtaranlar yetişmeye başlamıştır.

Güncel verilere göre Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu ( TSSF ) tarafından yetkililendirilen yillara göre  aktif cankurtaran merkezleri ve eğitmen sayıları ;

 

 

Cankurtaranlar yetiştirilirken bir yandan da cankurtaranlığın gerekliliği ve zorunluluğu hakkında ulusal ve yerel bazda çalışmalar yapıldı.

Federasyonun  cankurtaran talimatına cankurtaran bulundurma zorunluluğunu eklemesi işletmelerin keyfi uygulamalarını engellemek için çok iyi bir adım oldu. Çünkü  işletmeler  zorunluluk olmayınca  gerek yok diyerek personel masrafı  olmaması için cankurtaran çalıştırmıyorlardı. Talimattan sonra  en büyük etki bakanlığının  yayımladığı genelge oldu. Türkiye genelinde tüm valiliklere ordan yerel yönetimlere  ulaştırdı. genelgede ceza  kapsamında olduğu ve zorunlu olduğu vurgulanıyordu.

 

 

 

Paylaş

Post Author: Cankurtaran Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir