TSSF’de Cankurtaranlık

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Cankurtaranlık Büyük kişisel özveri, Uzmanlık bilgi ve becerisi Sorumluluk ister…

Sağlam bir eğitim ve elde edilen beceriler, derece derece yapılan sınavlarla birlikte, önemli gereklilikleri oluşturmaktadır. Bu nedenle TSSF Cankurtaran Eğitimini tüm faaliyetleri içerisinde yetkili olduğu en önemli konulardan biri olarak ilan etmiştir. Kapsamlı eğitim konuları sayesinde, yeni yönetmelikle birlikte, cankurtaranların performans ve eğitim standardını yükselterek, ülkemizdeki su kazalarına ve boğulmalara etkin müdahale konusunda yeterli olmalarının sağlanması amaçlanmaktadır.

Yalnızca büyük doğal afetler ve dünyada meydana gelen felaketler kişiyi etkileyerek varlığını tehdit etmez, aynı şekilde küçük ve önemsiz gibi görünen talihsizlikler de kişinin varlığının sonunu istenmeyen bir şekilde hazırlayabilirler. Bu durum, aktif davranmayı ve harekete geçmeyi gerektirir. İnsanın vicdanı, zora düşen bir kişiyi kaderine terk etmeyip, onu kurtarmak ister ve hatta bunun ötesinde onu bir kurtarma operasyonu ile daha da kötü bir durumdan korumayı amaçlar. Bu bağlamda insanlar önlem almak ve yardım etmek için hazırlıklı olurlar.

Cankurtaran nedir?

Bu yelpaze, endişeli bir ebeveynden, halka açık bir yüzme havuzundaki gözetleyiciden, iç ve sahil suları konusunda ileri eğitimler almış su kurtarma hizmetlerinde görev alan kişilere kadar uzanmaktadır. Bu bölümde bahsedilecek tekniklerin ve yöntemlerin birçoğu, su kurtarma alanındaki modern ve çok etkin kurtarma metotlarının temelini teşkil etmektedirler. Cankurtaranlık, sudaki tüm kurtarma operasyonlarının esası ve temel bilgisidir.

Cankurtaranın Donanımı

Donanım neden önemlidir? Cankurtaran, çoğu vaka ile baş edebilecek şekilde bedeni, bilgisi ve becerisi ile yeterince “donatılmıştır”. Ancak yine de işini çok kolaylaştırabilecek pek çok ekipman bulunmaktadır:

Giyim: Cankurtaranın tanınmasını sağlar ve koruma işlevi vardır; Palet, maske, şnorkel (temel donanım): Hız artırıcı ve su altında görme ‘ yeteneğini iyileştirici işlevleri vardır;

Sinyal ve iletişim araçları: Başkalarını bilgilendirmek ve dikkatlerini çekmek için kullanılır.

Koruma araçları: Enfeksiyonlardan, güneş yanıklarından vs. korunmayı sağlarlar.

Ancak, bu donanımlar olmadan da kazazedeleri kurtarmak mümkündür. Yüzerek can kurtarma, bir plaj ziyaretçisinin zor durumdaki diğer bir plaj ziyaretçisine yardım etmesiyle başlar. Bu her zaman meydana gelebilecek bir olaydır.

Bir cankurtaranın giyimi, daima yaptığı işin türüne bağlıdır. Böylece bir havuz cankurtaranının giyimi, Akdeniz sahillerinde cankurtaranlık yapan bir kişiden farklı olacaktır. Ancak, hepsinin giyiminden cankurtaran oldukları anlaşılır olmalıdır.

TSSF bünyesindeki cankurtaranların görev kıyafeti uluslararası standartlara uygundur.

Cankurtaranlar için kırmızı ve sarı renkler zorunludur. Tüm kırmızı renkli kıyafetlerin üzerinde sarı renkte yazılmış ” CANKURTARAN ” ibaresi bulunmalıdır. Bunlara ek olarak TSSF amblemi de giyside yer almalıdır. Alternatif olarak, kırmızı yazılı sarı bir t-shirt de giyilebilir.

Paylaş

Post Author: Cankurtaran Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir