Tssf cankurtaran kursu eğitimi

[Toplam:5    Ortalama:3.8/5]

Cankurtaran kursu

Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu tarafından 2006 yılında yapılan düzenlemeler ile ülkemizde Uluslar arası kriterlere uygun cankurtaran kursları düzenlenmeye başlanmıştır. Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu tarafından uygulanan yeni sisteme göre cankurtaranlık kurslarının yanında aynı zamanda ders müfredatına ilk yardım eğitimi de koyulmuştur.
Türkiye’de uygulanan  cankurtaranlık kursları federasyon tarafından belirli dönemlerde denetimden geçmektedir. Uluslar arası standartlara uymayan cankurtaran kursları yeterli kriterleri sağlamadıklarından dolayı çeşitli cezalara çarptırılabilir hatta tamamen yetkileri iptal edilip kapatılabilinir.

Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu TSSF

TSSF nedir: TSSF, Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu’nun kısa adıdır. Türkiye’de, su altı sporlarına olan ilgi ve alakayı arttırmak, su altı sporları bazında ulusal ve uluslar arası etkinlikler düzenleyerek bu alanda kendini ve ülkemizi geliştirmeyi amaçlamış bir kuruluştur. Uluslar arası su altı sporları ve dalış etkinlikleri ile ortaklaşa eğitim, belgelendirme, denetim koşullarını oluşturmak ve belgelendirmek TSSF’nin ana görevlerindendir.

Ülkemizde cankurtaran kurslarının tamamını denetleyebilen tek yetkili kurum TSSF’dir.

Uluslararası cankurtaranlık kursu federasyonu ILS

ILS nedir:  ILS, uluslar arası cankurtaranlık kursunun kısa adına verilen isimdir.Tam adı, International Live Saving’dir. Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu ile ILS’nin anlaşmaları sonucu ülkemizde düzenlenen tüm cankurtaranlık kursları bu iki kuruluşun denetimde ve onların belirlediği ders müfredatına göre yapılmaktadır. ILS ve TSSF’nin uygulamış olduğu sisteme göre cankurtaran kurslarında ilk yardım eğitimi verilmesi zorunlu tutulmuştur. Bu doğrultuda bilinçli ve ilk yardım eğitimi almış cankurtaranlar ile daha profesyonel bir yaşam desteği verilmesi amaçlanmıştır.

Cankurtaran eğitimlerinin amacı

Deniz, göl, yapay veya doğal tüm iç sularda, karada gerçekleştirilebilecek tüm arama kurtarma çalışmaları gibi aynı zamanda su içerisinde de gerçekleştirilebilecek tüm arama kurtarma çalışmalarında etkili,  bilgili, sorumluluk sahibi cankurtaranlar yetiştirerek onları bu tarz durumlarda nasıl davranılması gerektiğinin eğitimi vermeyi amaçlamaktadır. 

Cankurtaranlık, özveri, sorumluluk ve uzmanlık gerektirmektedir. Bu amaç ile TSSF, cankurtaranlık eğitimlerini yetkili olduğu tüm faaliyetler içerisinde en önemli konulardan biri olarak göstermiştir.

Cankurtaran bulundurma zorunluluğu getiren yasa

Uluslararası Mavi Bayrak Kriterleri’ne göre 2000 yılından itibaren Mavi Bayrak ödüllü plajlara getirilen Cankurtaran bulundurulması zorunluluğu, Cankurtaran eğitimi alanındaki hareketliliği de artırıyor. Yasa ile ilgili olarak daha fazla için tıklayın: BurayaBirkaç yıl öncesine kadar yok denecek kadar az olan Lisanslı Cankurtaran sayısının artırılması konusunda “Cankurtarma Yönetmeliği” uluslararası standartlara uyum çerçevesinde, cankurtaranlık konusunda bazı düzenlemeler getirdi ve“Turizm Bakanlığı Tesisler Yönetmeliği” havuz ve plajı olan otel ve diğer turizm işletmelerine cankurtaran bulundurmayı zorunlu hale getirdi. Mavi bayrak ödüllü tüm plajlarda cankurtaran olmak zorunda

TSSF tarafından düzenlenen Uluslar arası cankurtaranlık kursları eğitim materyalleri şu şekildedir;

Bronz cankurtaranlık eğitimi

 

Eğitim süresi 3 tam gündür. Bronz cankurtaran kursuna katılarak bu kursu başarı ile tamamlayan bireyler, havuzlarda güvenliği sağlamak ve hayat kurtarmaya yardım etmek amacı ile temel eğitim almış kişilerdir.

Bronz cankurtaranlık eğitimi katılım koşulları:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az ilköğretim mezunu olarak bunu belgelemek
 • Cankurtaran eğitimi yapmasına yönelik bir engel bulunmadığına dair sağlık raporu
 • Kimlik fotokopisi
 • En az 2 adet vesikalık fotoğraf
Gümüş cankurtaranlık eğitimi

Eğitim süresi 3 tam gündür. Bu eğitimi alabilmek için öncelikle kursiyerin, Bronz cankurtaran kursu eğitimini tamamlamış ve üstünden en az 1 yıl geçmiş olması gerekmektedir. Bu eğitimi tamamlayan bireyler, havuzlarda güvenliği sağlamak ve hayat kurtarmaya yardım etmek amacı ile temel eğitim almış kişilerdir.

Gümüş cankurtaranlık eğitimi katılım koşulları:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az ilköğretim mezunu olarak bunu belgelemek
 • Cankurtaran eğitimi yapmasına yönelik bir engel bulunmadığına dair sağlık raporu
 • Kimlik fotokopisi
 • En az 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Bronz cankurtaran belgesi

Altın cankurtaranlık eğitimi

Eğitim süresi 3 tam gündür.
Altın cankurtaran olabilmek için öncelikle CMAS 3 yıldız balık adam brövesine sahip olmak gerekmektedir. Aksi takdirde eğitim katılım koşullarına uyulmadığı için altın cankurtaran eğitimi verilmez. Bu eğitimi tamamlayan bireyler, havuzlarda güvenliği sağlamak ve hayat kurtarmaya yardım etmek amacı ile temel eğitim almış kişilerdir.

Altın cankurtaranlık eğitimi katılım koşulları:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az ilköğretim mezunu olarak bunu belgelemek
 • Cankurtaran eğitimi yapmasına yönelik bir engel bulunmadığına dair sağlık raporu
 • Kimlik fotokopisi
 • En az 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Minimum CMAS 3 yıldız balık adam brövesine sahip olmak

Yukarıda bahsedilen cankurtaranlık kurslarını düzenlemek için bu eğitimleri almış ve Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu tarafından bu eğitimleri düzenlemesinde bir sakınca bulunmayan TSSF ve ILS onaylı eğitmenler gerekmektedir.  Bu eğitmenlerin amacı bu kursları verilen standartlara uygun düzende işlemek ve bitirmektedir.

Cankurtaran kursu düzenleme yetkisi olan eğitmenler;

Bronz cankurtaran eğitmen :
Bronz ve gümüş cankurtaran eğitim programlarını uygulamakla yetkili eğitmenidir.

Gümüş cankurtaran eğitmen:
Bronz, gümüş ve altın cankurtaran eğitim programlarını uygulamakla görevli eğitmenidir.

Altın cankurtaran eğitmen:
Bronz, gümüş ve altın cankurtaran eğitim programlarını uygular Federasyonun açacağı eğitmen sınavına eğitmen adayı yetiştiren eğitmendir.

Cankurtaran Eğitimleri olarak Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde eğitimler düzenlemekteyiz. Sizde bizlerden eğitim alarak Cankurtaran olabilir, kurslarımıza katılarak ilk yardım eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Bronz cankurtaranlık kursu detayları için tıklayın: Buraya

Gümüş cankurtaran kursu detayları için tıklayın: Buraya

Altın cankurtaran kursu detayları için tıklayın: Buraya

Paylaş

Post Author: Cankurtaran Türkiye

Tssf cankurtaran kursu eğitimi” için bir yorum

 • Mehtap ÇANTAY

  (Şubat 4, 2019 - 1:54 pm)

  Merhaba Kars iline yakın hangi illerde cankurtaran eğitimi verilmektedir. Bilgi verirseniz sevinirim

  Mehtap ÇANTAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir