Suda Boğulma

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

EN YAYGIN KAZA: SUDA BOĞULMA

Boğulma, en yaygın kaza sonucu ölüm nedenleri arasında üçüncü sıradadır. Yalnızca okyanus ya da nehirlerde değil, yüzme havuzlarında, bahçe havuzlarında ve hatta banyo küvetinde
meydana gelebilir. Yorgunluktan ya da sarhoşluk nedeniyle banyoda uyuyakalmak ölümcül kazalara neden olabilir. Küçük çocuklar yalnızca birkaç santimetre yükseklikteki suda boğulabilir. Bu nedenle, çocuklarınızı asla banyoda, ya da sığ bile olsa suya yakın yerlerde yalnız bırakmamalısınız. Boğulma sırasında ne yapacağınızı bilmek ve bunu etkin ve hızlı biçimde uygulamak birinin canını kurtarabilir.

Boğularak ölenlerin çoğu çocuklar ve gençlerdir. Boğulanlar yalnızca yüzme bilmeyenler değildir. . Kişi sudayken kalp krizi geçirebilir, tekne kazasında başından yaralanabilir, ya da normalde iyi yüzen biri güçlü bir akıntıda paniğe kapılabilir veya bir yerine kramp girmiş olabilir.

BOĞULMA NEDİR?

Boğulma, suya batmanın neden olduğu havasız kalışın ölüme neden olmasıdır. Birçokları “ıslak boğulma” yüzünden ölür. Akciğerlere su girmesi sonucu ölüme neden olur. Bazen kişi kurtulabilir, ama ciğerlerdeki sıvı nedeniyle durumu sonradan kötüleşebilir (”ikincil boğulma”). Üst solunum yolunda az miktarda su olması nedeniyle meydana gelen spazm yüzünden hava alınamadığındaysa “kuru boğulma” meydana gelir, Kuru boğulma kalp krizine de neden olabilir.
Soğuk suyun etkisi: Soğuk su nimet de olabilir, dert de getirebilir. Kimi zaman, özellikle çocuklarda, soğuk su vücudu kapatır; kalp atışı düşer, önemli organ ve kaslardaki kan damarlarda büzüşür, böylece kalp ve beyin fonksiyonları öncelik kazanır.

Hipotermi başlar ve vücudun oksijen ihtiyacı çarpıcı biçimde azalır. Bu ‘kış uykusu’ durumunda insanlar suyun altında 40 dakikaya kadar hayatta kalabilirler. Ancak, kazazedelerin soğuk suya daha yaygın tepkisi, suya çarpmasıyla birlikte otomatikman ve elde olmaksızın soluğunun kesilmesidir.Sonra da hipervantilasyon başlar. Bu durumda, güvenli bir yere yüzme şansları olmadan boğulurlar. Buna soğuk şoku denir.

BOĞULMAYA KARŞI ÖNLEMLER

Kaza sonucu suda boğulma ihtimalini azaltmak için bu yönergeleri izleyin:

Çocuklar suyun yakınındayken (plajda, nehir, göl ya da süs havuzunun kenarında) gözetilmelidir. Usta yüzücüleri bile izlemek gerekir. Yeni yürümeye başlamış çocuklar bir karış suda birkaç dakikada boğulabilirler. Evde su bulunan her yer (akvaryumlar ve tuvaletler bile) kapalı tutulmalıdır.Yüzmeye gidiyorsanız alkol kullanmayın.Özellikle gençlerde boğulmaların çoğu aşırı alkol alımına bağlı olarak meydana gelmektedir.Yüzme havuzlarının ve göletlerin etrafını telle çevirin.Kapısının kendi kendine kapanabildiğinden ve çocuğun kapı koluna erişemeyeceğinden emin olun.

Bilmediğiniz nehirlerden, göllerden ve göletlerden uzak durun ve keşfedilmemiş ya da sığ sulara asla dalmayın.

Plajdaki cankurtarana gizli akıntılar ve diğer kaza nedenleri gibi yüzme koşullarını sorun.

Fırtına patlayacaksa asla dışarıda yüzmeyin, çünkü denize yıldırım düşmesi ihtimali yüksektir ve ölümcül olabilir.

KURTARMA GUVENLIGININ İPUÇLARI

Elinizdeyse, suya girmemeye çalışın (girmeniz gerekirse, asla dalmayın). Suda kurtarma, eğitim gerektiren bir beceridir.

Kazazedeye, ipe bağlı, suda batmayan

bir nesne fırlatıp onu karaya çekin, ya da tekneyle gidip alarak karaya getirin.

Unutmayın, soğuk suda meydana gelen hipotermi nedeniyle dolaşım işaretlerini anlamak zordur.

BOĞULMADA İLKYARDIM

Unutmayın, kazazede suda soluk almaya çalışırken epeyce su yutmuş olabilir. Bu suyu kusar ve ağzından dışarı atamazsa, soluk alırken ciğerlerine çekebilir. Bunu önlemek için, ‘kazazede’yi sudan çıkardığınızda başını gövdesinden daha aşağıda tutmaya çalışın.

Kazazede soluk almıyorsa, bunları yapın: Su içinde durabileceğiniz kadar sığ ise, yaşam öpücüğüne suda başlayın.

Derin sulardaysanız, cankurtaran tekniklerinde eğitimli ve deneyimli olmadığınız sürece, asla yapay solunum yaptırmaya teşebbüs etmeyin. Kazazedenin kalbi durduysa,sudan çıkarın ve CPR uygulamaya başlayın. Yardım gelene kadar TKBSSD uygulayın. Ciğerlerindeki ve midesindeki suyu boşaltmaya çalışmayın. Hipotermi olasılığı nedeniyle kazazedeyi sıcak tutun. Islak giysileri ancak onların yerine giydirebileceğiniz kuru giysiler varsa çıkarın. Altındaki zemine bir şey serin, çünkü o yoldan ısı kaybı olabilir.

Eğer soluk almaya başlarsa, boynunu ve omurgasını koruyarak, kurtarma pozisyonuna getirin. Ikincil boğulma riski olduğundan, iyice toparlansa bile hastaneye gitmelidir.

 

 

 

 

 

Paylaş

Post Author: Cankurtaran Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir