Askeri simülasyon ile cpr uygulamaları

[yasr_overall_rating]

Biliyorsunuz ki savaş anında operasyonlarda yaralanmalar patlayıcıların ve silahların etkisiyle çok daha ağır sonuçlar doğurmaktadır bu tarz olaylara müdahale edebilmek çok pratik gerektirir, fakat bizim standart mankenlerimiz ile manken ne kadar pratik yaparsanız yapın savaş ortamı gibi olmayacaktır. Bulunulan ortamın kendine has psikolojik faktörleri vardır.

Kazazedeye yardım edeceksiniz fakat bir yandan patlamalar meydana geliyor bir yandan mermi sesleri kişinin üzerinde patlayıcı maddeler ağır silahlar çelik yelekler vs olacaktır. ve müdahale ortamınız belki bir dağlık arazi balçık çamur hareketleriniz kısıtlı kazazedenin patlama nedeniyle kopan uzvu var kanaması ağır çığlıklar sesler var , acı içinde kıvranıyor şoka girmiş işte böyle bir ortam kopan uzvu olan kanaması olan bir manken olsa ve buna yaptığınız her uygulama diğital oratmda kayıt altına alınsa yaşam verileri değerlendirilse nasıl olur ?

işte bunla ilgili olarak gerçeğe çok yakın simülatörler ile askeri eğitimler gerçekleştiriliyor… ilk yardımcılar personeller bu tarz durumlara alıştırılıyor ve olay anında daha soğuk kanlı hareket edip çözüme odaklanmaları sağlanıyor izleyelim…

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir