Cankurtaranlık

 CANKURTARAN 

Havuz, deniz, göl ve plajda insanların güven içinde yüzdüklerinden emin olan ve onları kontrol eden, gerekli durumlarda uyaran, kurtarma ve ilk yardımda bulunabilme bilgi ve becerisine sahip kişidir.

GÖREVLERİ

Kişilerin güven içinde yüzdüklerinden emin olur ve onları kontrol eder, – Kişi/grupları boğulma tehlikesine karşı uyarır, – Boğulma tehlikesi yaşayan kişiyi suyun dışına çıkarır, – Boğulma tehlikesi yaşayan kişiye ilkyardımda suni solunum kalp masajı yapmaya yetkilidir.

KULLANILAN  MALZEMELER VE EKİPMANLAR

Bot, motor, şamandra, sandal ve jetski,  Kurtarma ceketi ve kemeri, Kurtarma topu,  Kurtarma ipi, Kurtarma sopası,  Cankurtaran şamandırası, Cankurtaran düdüğü,  Cankurtaran simidi,  Cankurtaran yeleği,  Maske,  Palet, Şnorkel, İlkyardım Çantası ve malzemeleri  Mesleğe ait diğer araç ve gereçler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Cankurtaran olmak isteyenlerin;

Yüzme tekniklerini bilen, Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, Çok dikkatli, Bedenen sağlıklı, Görme ve işitme yeteneği yüksek, Aynı anda birden fazla ayrıntıyı takip edebilen, Aktif, enerjik, Spora ilgisi olan, Sorumluluk alabilen, Çabuk ve doğru karar verebilme yeteneğine sahip, Tedbirli ve düzenli çalışan, – Strese dayanıklı ve sabırlı, Dikkatli, soğukkanlı ve sorumluluk duygusu güçlü  Bedenen sağlıklı ve güçlü kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Deniz, göl, yapay ve doğal tüm iç sularda, kıyılarda, havuzlarda, plajlarda ve bu faaliyetlere birleşik olarak gerekli durumlarda karada da çalışırlar. Çalışma dönemi genellikle yaz aylarıdır. Bu nedenle sıcak havaya dayanıklı olmalılar ve ani ısı değişikliklerinde vücutları dirençli olmalıdır. Kapalı havuzlarda çalışan cankurtaranlar yıl boyu çalışma imkanı bulurlar. Takım halinde, vardiyalı ve nöbet tutma usulü ile çalışırlar.

MESLEĞİN EĞİTİMİ MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Cankurtaranlık mesleği; 

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonundan yetki belgesi almış su üstü ve sualtı arama, kurtarma ve ilk yardım eğitim merkezlerinde 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

En az ilkokul mezunu olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, – 50 metre serbest stilde yüzme yetenek testinde başarılı olmak, Cankurtaran eğitimi almasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu beyan etmek gerekmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 3 gün 21 saattir.

Eğitimlerde;

Anatomi, – Cankurtaran malzemeleri, kullanım şekilleri, bakımı ve muhafazası, – Suda boğulmalarda kurtarma teknikleri, – Suda yaralı taşıma yöntemleri, – Baygın kazazedeyi yerden kaldırma, taşıma usulleri ve pratikleri, – Suda can kurtarma, boğuşma ve etkisiz duruma getirme, – Küçük tekne kullanım teknikleri, – Genel gemicilik, – Havuzda standart bayrak ve düdük işaretleri, – Yüzme teknikleri (serbest, kurbağalama, yan, sırtüstü), – Yaralarla mücadele ve müdahale yöntemleri, – Malzemeli dalarak su altında yön bulma, arama ve kurtarma pratikleri, – İlk yardım, suni solunum ve kalp masajı olarak hem teorik hem de pratik eğitim verilir. – Yaralanmalarda ilkyardım uygulamaları, – Boğulmalarda temel yaşam desteği dersleri teorik ve pratik olarak verilir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE DİPLOMA VE ÜNVAN 

Meslek eğitimini tamamlayanlara uluslararası geçerliliği olan cankurtaran belgesi verilmektedir. Alınan bu belge Bronz Cankurtaran belgesidir. Bu belge ile havuzlarda cankurtaranlık yapılabilmektedir. Bronz Cankurtaranlık belgesi alındıktan sonra yine kursa giderek Gümüş Cankurtaranlık belgesi alınabilir. Bu belge ile deniz ve göl kıyılarında cankurtaranlık yapılabilir. Altı ay Gümüş Cankurtaranlık yaptıktan sonra Altın Cankurtaranlık kursuna gidilebilir. Altın Cankurtaranların federasyonun 3 yıldız dalıcı belgesine sahip olmaları gerekir. Bronz, gümüş, altın cankurtaran ve ilk yardımcı belgelerinin geçerlilik süresi iki yıldır. Bu süre sonunda eğitimini yenilemek isteyenler uyum eğitimlerine katılarak belgelerini yenilerler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Cankurtaranların havuzu bulunan otellerde ve plajlarda iş bulma olanağı vardır. Havuzu bulunan bütün otellerin cankurtaran çalıştırma zorunluluğu vardır. Aksi takdirde Turizm Bakanlığı otellere açılış belgesi vermemektedir. Şu an ülkemizde özellikle tatil bölgelerinde bu meslekte önemli sayıda eleman yetersizliği bulunmaktadır. Yabancı dil bilmek iş bulmada avantaj sağlamaktadır.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

Eğitim süresince kursiyer kurs ücretlerini karşılamaktadır.  Bir işletme kendi bünyesinde çalışanlara toplu olarak cankurtaran kursu aldırtabilir. Bu durumda eğitmenlerin konaklama ve diğer masraflarını karşılamak zorundadır.

EĞİTİM SONRASI

Kursu başarı ile bitirenlere uluslararası geçerliliği bulunan kurs bitirme belgesi verilmektedir. Cankurtaranların asgari ücretin en az 2 katı maaş alma imkanı vardır.

CANKURTARANLIK MESLEĞİNDE İLERLEME

Altın cankurtaran olunduktan sonra altı ay tecrübe ile Cankurtaran Eğitmeni olabilmek için federasyona başvurulabilir. Sınav sonucunda alacağı “Cankurtaran Eğitmeni Belgesi” ile kendi işini kurma imkanı vardır. Cankurtaran eğitmenleri kendi içinde üç unvana sahiptir. Bronz Cankurtaran Eğitmeni, Gümüş Cankurtaran Eğitmeni, Altın Cankurtaran Eğitmeni

[contact-form-7 id=”55″ title=”cankurtaran kurs başvurusu”]

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir