Cankurtaran Nedir ? Nasıl olunur ? Çalışma Şartları nelerdir ?

 

CANKURTARAN :

Havuz, deniz, göl ve plajda insanların güven içinde yüzdüklerinden emin olan ve onları gözlemleyen, gerekli durumlarda uyaran, kurtarma ve ilk yardımda bulunabilme bilgi ve becerisine sahip kişidir.

GÖREVLERİ:

Kişilerin güven içinde yüzdüklerinden kesin olur ve onları denetim eder, – birey/grupları boğulma tehlikesine karşı ihtarr, – Boğulma tehlikesi yaşayan kişiyi suyun dışına çıkarır, – Boğulma tehlikesi yaşayan kişiye ilkyardımda suni solunum kalp masajı meydana getirmeye yetkilidir.

KULLANILAN MALZEMELER VE EKİPMANLAR

Bot, motor, şamandıra, sandal ve jet ski, Kurtarma ceketi ve kemeri, Kurtarma topu, Kurtarma ipi, Kurtarma sopası, Cankurtaran şamandırası, Cankurtaran düdüğü, Cankurtaran simidi, Cankurtaran yeleği, Maske, Palet, Şnorkel, İlk yardım Çantası ve malzemeleri Mesleğe ilişkin diğer araç ve gereçler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Cankurtaran olmak isteyenlerin;

Yüzme tekniklerini bilen, Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, Çok dikkatli, Bedenen sağlıklı, Görme ve işitme kabiliyeti yüksek, Aynı anda birden fazla detayı takip edebilen, aktif, enerjik, Spora ilgisi olan, sorumluluk alabilen, Çabuk ve doğru karar verebilme yeteneğine sahip, tedbirli ve düzenli çalışan, – Strese dayanıklı ve sabırlı, Dikkatli, soğukkanlı ve mesuliyet duygusu güçlü Bedenen sağlıklı ve güçlü kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARIsos cankurtaran

Deniz, göl, yapay ve doğal tüm iç sularda, kıyılarda, havuzlarda, plajlarda ve bu faaliyetlere birleşik olarak gerekli durumlarda karada da çalışırlar. Çalışma dönemi genellikle yaz aylarıdır. Bu nedenle sıcak havaya dayanıklı olmalılar ve ani ısı değişikliklerinde vücutları kuvvetli olmalıdır. Kapalı havuzlarda çalışan cankurtaranlar yıl boyu çalışma olanağı bulurlar. Takım halinde, vardiyalı ve nöbet tutma usulü ile çalışırlar.

MESLEĞİN EĞİTİMİ MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ BÖLGELER

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonundan yetki belgesi almış su üstü ve sualtı arama, kurtarma ve ilk yardım eğitim merkezlerinde

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

En az ilköğretim mezunu olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, – 50 metre özgür stilde yüzme kabiliyet testinde başarılı olmak, Cankurtaran eğitimi almasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu beyan etmek gerekmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 3 gün 21 saattir.

bronz cankurtaran

Eğitimlerde;

Anatomi, – Cankurtaran malzemeleri, kullanım şekilleri, bakımı ve muhafazası, – Suda boğulmalarda kurtarma teknikleri, – Suda yaralı taşıma yöntemleri, – Baygın kazazedeyi yerden kaldırma, taşıma usulleri ve pratikleri, – Suda can kurtarma, boğuşma ve etkisiz duruma getirme, – küçük tekne kullanım teknikleri, – Genel gemicilik, – Havuzda standart bayrak ve düdük işaretleri, – Yüzme teknikleri (serbest, kurbağalama, yan, sırtüstü), – Yaralarla mücadele ve müdahale yöntemleri, – Malzemeli dalarak su altında yön bulma, arama ve kurtarma pratikleri, – İlk yardım, suni solunum ve kalp masajı olarak hem teorik bununla beraber uygulamalı eğitim verilir. – Yaralanmalarda ilk yardım uygulamaları, – Boğulmalarda temel yaşam desteği dersleri kuramsal ve pratik olarak verilir.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE DİPLOMA VE ÜNVAN

Meslek eğitimini tamamlayanlara uluslararası geçerliliği olan cankurtaran belgesi verilmektedir. Alınan bu belge Bronz Cankurtaran belgesidir. Bu belge ile havuzlarda cankurtaranlık yapılabilmektedir. Bronz Cankurtaranlık belgesi alındıktan sonra yine kursa giderek Gümüş Cankurtaranlık belgesi alınabilir. Bu belge ile deniz ve göl kıyılarında cankurtaranlık yapılabilir. Altı ay Gümüş Cankurtaranlık yaptıktan sonra Altın Cankurtaranlık kursuna gidilebilir. Altın Cankurtaranların federasyonun 3 yıldız dalıcı belgesine sahip olmaları gerekir. Bronz, gümüş, altın cankurtaran ve ilk yardımcı belgelerinin geçerlilik süresi iki yıldır. Bu süre sonunda eğitimini yenilemek isteyenler uyum eğitimlerine katılarak belgelerini yenilerler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARIcankurtaran

Cankurtaranların havuzu bulunan otellerde ve plajlarda iş bulma olanağı vardır. Havuzu bulunan bütün otellerin cankurtaran çalıştırma zorunluluğu vardır. Aksi takdirde turizm Bakanlığı otellere açılış belgesi vermemektedir. Şu an ülkemizde özellikle dinlence bölgelerinde bu meslekte önemli sayıda eleman yetersizliği bulunmaktadır. Yabancı dil bilmek iş bulmada avantaj sağlamaktadır.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

Eğitim süresince kursiyer kurs ücretlerini karşılamaktadır. Bir işletme kendi bünyesinde çalışanlara toplu olarak cankurtaran kursu aldırabilir. Bu durumda eğitmenlerin konaklama ve diğer harcamalarını karşılamak zorundadır.

EĞİTİM SONRASI

Kursu başarı ile bitirenlere uluslararası geçerliliği bulunan kurs bitirme belgesi verilmektedir. Cankurtaranların asgari ücretin minimum 2 katı maaş alma imkanı vardır.

CANKURTARANLIK MESLEĞİNDE İLERLEME

Altın cankurtaran olunduktan sonra altı ay deneyim ile Cankurtaran Eğitmeni olabilmek için federasyona başvurulabilir. Sınav sonucunda alacağı “Cankurtaran Eğitmeni Belgesi” ile bir cankurtaran eğitim merkezinde eğitmen olarak görev alabilir Cankurtaran eğitmenleri kendi içinde üç unvana haizdir.

  • Bronz Cankurtaran Eğitmeni,
  • Gümüş Cankurtaran Eğitmeni
  • Altın Cankurtaran Eğitmeni

[contact-form-7 id=”55″ title=”cankurtaran kurs başvurusu”]

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir