Altın Cankurtaran Kursu

[yasr_visitor_votes size=”medium”]

Altın cankurtaran bir dönem gümüş cankurtaranlık tan sonra eğitmenliğe geçiş aşamasında ara sertifika gibi algılanmaktaydı.2014 te değişen talimat neticesinde altın cankurtaranlara yeni bir vasıf eklendi.

Talimatın yürürlüğe girmesinden sonra 10 ve üzeri cankurtaran bulunduran işletmeler artık altın cankurtaran bulundurması ve cankurtaranlardan sorumlu olması şartı getirildi. yani şeflik müdürlük head lifeguard lık kavramları doğdu.

Altın Cankurtaran nedir ? olmak için ne yapmak gerekir ? sorumlulukları ve şartları nelerdir ?

koray gerçe cankurtaranHavuz ve sahillerde; su altı ve su üstü arama kurtarma görevi yapabilir !

Altın Cankurtaran hayat kurtarmaya yardım etmek için temel ilk yardım eğitimi görmüş, TSSF Üç Yıldız Dalıcı belgesine sahip, meydana getirilen imtihan sonunda başarılı olan kişilerdir. Bunlar; deniz, göl ve havuzda güvenliği sağlayan, harici kalp masajı ve suni solunum uygulamaya, su üstü arama kurtarma ile ilk yardım uygulamalarını Türkiye sualtı sporları federasyonu eğitim standartları ve programları çerçevesinde meydana getirmeye yetkili ve mesuldür.

Altın Cankurtaranlık;
Gümüş Cankurtaranın bir üst seviyesi olan bu programda cankurtaran adaylarından yeni ilave beceriler, daha fazla performans ve mesuliyet beklenmektedir. Tabi ki sorumluluk ve idarecilik davranışları da, çünkü öteki cankurtaranların yönlendirilmesinde de görevli olacaklar ve altın cankurtaranlıktan sonraki basamak olan eğitmenlik için deneyim kazanacaklar.

Altın Cankurtaranlar aynı Gümüş Cankurtaranlar gibi havuzlara ilave olarak denizde, göl yada baraj gölü şeklinde iç suların plajlarında gereksinim duyulan kişilerdir. Bu ortama eğlence yada spor amacı ile gelen kişilerin emniyetinden sorumludurlar.

Programa katılanlar denizde, gölde yada plajlarda problem yaşayan kişilere yardım etmek için cankurtaran becerilerini ve temel ilk yardım eğitimine ilave olarak, su altında tüple arama yapmayı da öğrenirler.altın cankurtaran kursu

Tabi ki bu kişilerin dalış becerilerini daha önceden öğrenmiş olmaları gerekir, bunun için gereken dalıcı seviyesi ise 3 yıldız TSSF/CMAS dalıcılığı dır. Bünyemizde Ayrıca kariyer yapmak isteyen cankurtaranlar dalış merkezimiz den bu eğitimleri alabilirler.

Ayrıca plaja gelen ziyaretçilerin zarar görebileceği durumları da gözlemlemeli ve tesisin gereken önlemleri almasını sağlamalıdır.

Bu sorumlulukların üstesinden gelebilmek için Altın Cankurtaran programına katılmaları ve program sonunda başarılı olarak mezun olmaları gerekir.
sos cankurtaran koray gerçeEğitim sonucu başarılı olarak mezun olan Cankurtaranlar vazife yapmış oldukları yerde güvenliği sağlamalarına yardımcı olacak kalp masajı ve suni solunum uygulamayı, çeşitli ilk yardım becerilerini, suda su altına batmış kazazedeyi tüple dalarak arayıp bulma, yüzeye çıkarma,aynı kişiyi kıyıya çıkarma becerilerini, kaza idaresini ve yönetimini içeren bir çok kabiliyet ve bilgiyi öğrenirler.

Doğal olarak ki kendilerine bu konularda yardımcı olacak malzemelerin kullanımı ve bakımını da öğrenirler. Bunlara şişme bot,tüple dalış malzemeleri ve Jet ski kullanımı da dahildir.

Bu uygulamalar için lüzumlu olan kondüsyonu sürdürebilmek için egzersiz yapmaya devam etmeli ve her iki senede bir belgelerinin vizesi için gereken bilgi yenileme ve performans testinden başarı ile geçmeleri gerekmektedir.

Ön Kayıt Yaptırıp bulunduğunuz bölgede açılacak kurslardan haberdar olabilirsiniz.

[contact-form-7 id=”55″ title=”cankurtaran kurs başvurusu”]

1 yorum

  1. Ciddi bir şekilde bu işi yapmak istiyor ve insan hayatına değer veriyorsaniz Cankurtaranlık eğitimini buradan işini iyi bilen insanlardan almalısınız . Teşekkürler Koray Gerçe.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir