Zonguldak Cankurtaran Kursu

Zonguldak’ta cankurtaran kursu mu arıyorsun ?

Zonguldak İli ve çevresinde talep doğrultusunda yeterli sayıya ulaşıldığı takdirde bronz cankurtaran, gümüş cankurtaran, altın cankurtaran kursları düzenlenmektedir.

Cankurtaran ön kayıt formu’nu doldurarak  açılacak kurslardan sms ile bilgilendirileceksiniz.

Cankurtaran kursları resmi kurslardır. Türkiye sualtı sporları federasyonu tarafından yetkilendirilen S.O.S Cankurtaran eğitim merkezi yetkilisi eğitmen Koray GERÇE tarafından  verilmektedir.

Cankurtaran kursu hakkında genel bilgi ;

Tssf/ils cankurtaran kursları

Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu tarafından 2006 yılında yapılan düzenlemeler ile ülkemizde Uluslar arası kriterlere uygun cankurtaran kursları düzenlenmeye başlanmıştır. Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu tarafından uygulanan yeni sisteme göre cankurtaranlık kurslarının yanında aynı zamanda ders müfredatına ilk yardım eğitimi de koyulmuştur.
Türkiye’de uygulanan  cankurtaranlık kursları federasyon tarafından belirli dönemlerde denetimden geçmektedir. Uluslar arası standartlara uymayan cankurtaran kursları yeterli kriterleri sağlamadıklarından dolayı çeşitli cezalara çarptırılabilir hatta tamamen yetkileri iptal edilip kapatılabilinir.

Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu TSSF

TSSF nedir: TSSF, Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu’nun kısa adıdır. Türkiye’de, su altı sporlarına olan ilgi ve alakayı arttırmak, su altı sporları bazında ulusal ve uluslar arası etkinlikler düzenleyerek bu alanda kendini ve ülkemizi geliştirmeyi amaçlamış bir kuruluştur. Uluslar arası su altı sporları ve dalış etkinlikleri ile ortaklaşa eğitim, belgelendirme, denetim koşullarını oluşturmak ve belgelendirmek TSSF’nin ana görevlerindendir.Ülkemizde cankurtaran kurslarının tamamını denetleyebilen tek yetkili kurum TSSF’dir.

Uluslararası cankurtaranlık kursu federasyonu ILS

ILS nedir: ILS, uluslar arası cankurtaranlık kursunun kısa adına verilen isimdir.Tam adı, International Live Saving’dir. Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu ile ILS’nin anlaşmaları sonucu ülkemizde düzenlenen tüm cankurtaranlık kursları bu iki kuruluşun denetimde ve onların belirlediği ders müfredatına göre yapılmaktadır. ILS ve TSSF’nin uygulamış olduğu sisteme göre cankurtaran kurslarında ilk yardım eğitimi verilmesi zorunlu tutulmuştur. Bu doğrultuda bilinçli ve ilk yardım eğitimi almış cankurtaranlar ile daha profesyonel bir yaşam desteği verilmesi amaçlanmıştır.

Cankurtaran eğitimlerinin amacı

Deniz, göl, yapay veya doğal tüm iç sularda, karada gerçekleştirilebilecek tüm arama kurtarma çalışmaları gibi aynı zamanda su içerisinde de gerçekleştirilebilecek tüm arama kurtarma çalışmalarında etkili,  bilgili, sorumluluk sahibi cankurtaranlar yetiştirerek onları bu tarz durumlarda nasıl davranılması gerektiğinin eğitimi vermeyi amaçlamaktadır.

Cankurtaranlık, özveri, sorumluluk ve uzmanlık gerektirmektedir. Bu amaç ile TSSF, cankurtaranlık eğitimlerini yetkili olduğu tüm faaliyetler içerisinde en önemli konulardan biri olarak göstermiştir.

Cankurtaran bulundurma zorunluluğu getiren yasa 

Mavi bayrak

Uluslararası Mavi Bayrak Kriterleri’ne göre 2000 yılından itibaren Mavi Bayrak ödüllü plajlara getirilen Cankurtaran bulundurulması zorunluluğu, Cankurtaran eğitimi alanındaki hareketliliği de artırıyor. Yasa ile ilgili olarak daha fazla için tıklayın: BurayaBirkaç yıl öncesine kadar yok denecek kadar az olan Lisanslı Cankurtaran sayısının artırılması konusunda “Cankurtarma Yönetmeliği” uluslararası standartlara uyum çerçevesinde, cankurtaranlık konusunda bazı düzenlemeler getirdi ve“Turizm Bakanlığı Tesisler Yönetmeliği” havuz ve plajı olan otel ve diğer turizm işletmelerine cankurtaran bulundurmayı zorunlu hale getirdi. Mavi bayrak ödüllü tüm plajlarda cankurtaran olmak zorunda

TSSF tarafından düzenlenen Uluslar arası cankurtaranlık kursları şu şekildedir;

Bronz Cankurtaran Kursu

Bronz Cankurtaran Kursu;

Kurs 3 gün 21 saat sürmektedir. Bronz cankurtaran kursu sonrasında alacağınız sertifika ile havuzlarda aqua parklarda görev alabilirsiniz. 18 yaş sınırı aranmaktadır.

Bronz cankurtaranlık eğitimi katılım koşulları:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az ilköğretim mezunu olarak bunu belgelemek
 • Cankurtaran eğitimi yapmasına yönelik bir engel bulunmadığına dair sağlık raporu
 • Kimlik fotokopisi
 • En az 2 adet vesikalık fotoğraf
Gümüş Cankurtaran Kursu

Gümüş Cankurtaran Kursu;

Kurs 3 gün 21 saat sürmektedir. Gümüş cankurtaran kursu sonrasında alacağınız sertifika ile denizlerde göllerde doğal yapay iç sularda görev alırsınız. Kursa katılabilmek için bronz cankurtaran sertifikasına sahip olmak gerekmektedir.

Gümüş cankurtaranlık eğitimi katılım koşulları:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az ilköğretim mezunu olarak bunu belgelemek
 • Cankurtaran eğitimi yapmasına yönelik bir engel bulunmadığına dair sağlık raporu
 • Kimlik fotokopisi
 • En az 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Bronz cankurtaran belgesi

Bronz – Gümüş Cankurtaran Kursu;

Kurs süresi 5 gün 35 saattir. 5 gün boyunca devam zorunluluğu vardır. kursun bir bölümü havuzda bir bölüüde deniz ortamında yapılır. kurs sonunda alınan gümüş cankurtaran belgesi ile denizlerde göllerde doğal yapay iç sularda görev alabilirsiniz.

altın cankurtaran kursu
Altın Cankurtaran Kursu

Altın Cankurtaran Kursu;

Kurs süresi 4 gün 28 saattir. Altın cankurtaran cankurtaranlık seviyelerinde en üst seviyedir,altın cankurtaran olabilmek için 3 yıldız dalıcı belgesine sahip olmak 6 ay gümüş olarak çalışmış olmak ve 19yaşında olmak gerekir.

Kurs sonrası alınacak belge ile havuzlarda denizlerde açık denizlerde görev alabilir ayrıca 10 ve üzeri cankurtaran personelinin bulunduğu tesislerde cankurtaran amiri head lifeguard cankurtaran şefi,müdürüolarak görev alabilir eğitmen asistanlığı yapabilmektedir.

Altın cankurtaranlık eğitimi katılım koşulları:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • En az ilköğretim mezunu olarak bunu belgelemek
 • Cankurtaran eğitimi yapmasına yönelik bir engel bulunmadığına dair sağlık raporu
 • Kimlik fotokopisi
 • En az 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Minimum CMAS 3 yıldız balık adam brövesine sahip olmak

Yukarıda bahsedilen cankurtaranlık kurslarını düzenlemek için bu eğitimleri almış ve Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu tarafından bu eğitimleri düzenlemesinde bir sakınca bulunmayan TSSF ve ILS onaylı eğitmenler gerekmektedir.  Bu eğitmenlerin amacı bu kursları verilen standartlara uygun düzende işlemek ve bitirmektedir.

Cankurtaran kursu düzenleme yetkisi olan eğitmenler;

Bronz cankurtaran eğitmen :
Bronz ve gümüş cankurtaran eğitim programlarını uygulamakla yetkili eğitmenidir.

Gümüş cankurtaran eğitmen:
Bronz, gümüş ve altın cankurtaran eğitim programlarını uygulamakla görevli eğitmenidir.

Altın cankurtaran eğitmen:
Bronz, gümüş ve altın cankurtaran eğitim programlarını uygular Federasyonun açacağı eğitmen sınavına eğitmen adayı yetiştiren eğitmendir.

Sos Cankurtaran Eğitim Merkezi

 

Sos Cankurtaran merkezi olarak Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde eğitimler düzenlemekteyiz. Sizde bizlerden eğitim alarak Cankurtaran olabilir, kurslarımıza katılarak ilk yardım eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Bronz cankurtaranlık kursu detayları içinklayın: Buraya

Gümüş cankurtaran kursu detayları için tıklayın: Buraya

Altın cankurtaran kursu detayları için tıklayın: Buraya

Cankurtaran kursuna hemen başvur 

[contact-form-7 id=”882″ title=”cankurtaran kurs başvurusu”]

 

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir