Cankurtaran nedir ?

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Cankurtaran nedir?

Bu yelpaze, endişeli bir ebeveynden, halka açık bir yüzme havuzundaki gözetleyiciden, iç ve sahil suları konusunda ileri eğitimler almış su kurtarma hizmetlerinde görev alan kişilere kadar uzanmaktadır. Bu bölümde bahsedilecek tekniklerin ve yöntemlerin birçoğu, su kurtarma alanındaki modern ve çok etkin kurtarma metotlarının temelini teşkil etmektedirler. Cankurtaranlık, sudaki tüm kurtarma operasyonlarının esası ve temel bilgisidir.

Cankurtaranın Donanımı neden önemlidir ?

Cankurtaran, çoğu vaka ile baş edebilecek şekilde bedeni, bilgisi ve becerisi ile yeterince “donatılmıştır”. Ancak yine de işini çok kolaylaştırabilecek pek çok ekipman bulunmaktadır:

 Giyim:

Cankurtaranın tanınmasını sağlar ve koruma işlevi vardır;

maske-palet-snorkelPalet, maske, şnorkel (temel donanım): Hız artırıcı ve su altında görme ‘ yeteneğini iyileştirici işlevleri vardır;

Sinyal ve iletişim araçları:

Başkalarını bilgilendirmek ve dikkatlerini çekmek için kullanılır.

Koruma araçları:

Enfeksiyonlardan, güneş yanıklarından vs. korunmayı sağlarlar.

Ancak, bu donanımlar olmadan da kazazedeleri kurtarmak mümkündür. Yüzerek can kurtarma, bir plaj ziyaretçisinin zor durumdaki diğer bir plaj ziyaretçisine yardım etmesiyle başlar. Bu her zaman meydana gelebilecek bir olaydır.

Bir cankurtaranın giyimi, daima yaptığı işin türüne bağlıdır. Böylece bir havuz cankurtaranının giyimi, Akdeniz sahillerinde cankurtaranlık yapan bir kişiden farklı olacaktır. Ancak, hepsinin giyiminden cankurtaran oldukları anlaşılır olmalıdır.

cankurtaran iş

TSSF bünyesindeki cankurtaranların görev kıyafeti uluslararası standartlara uygundur. Cankurtaranlar için kırmızı ve sarı renkler zorunludur. Tüm sarı renkli  kıyafetlerin üzerinde kırmızı  renkte yazılmış “CANKURTARAN” ibaresi bulunmalıdır. Bunlara ek olarak TSSF amblemi de giyside yer almalıdır. Alternatif olarak, kırmızı yazılı sarı bir rüzgarlık ta giyilebilir.

Bu renkler sayesinde, gerek yüzme havuzunda gerekse plajda, her ziyaretçi, cankurtaranı ve dolayısıyla su güvenliğine ilişkin konulardaki muhatabını tanır.

 

cankurtaran iş

Hava şartlarına ve hava sıcaklığına göre, bu kıyafet kapüşonlu kazaklar veya tulumlarla tamamlanabilir. Başı güneşten korumak için uygun şapkalar giyilebilir. Ayağa giyilenler, operasyonun gerçekleşeceği yere bağlı olup, havuz terliğinden su kurtarma hizmetleri için uygun ayakkabıya kadar farklı bir yelpaze içinde yer alabilir.

Temel donanım (palet, maske, şnorkel), özellikle uzun mesafelerin yüzerek katledilmesi gereken açık denizlerdeki kurtarma operasyonları içindir. Bunlar cankurtaran temel donanım sayfasında ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

Kurtarma aletleri de görev yapılan yere göre seçilir. Bu aletler cankurtaran kurtarma ekipmanları sayfasında  ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

cankurtaran-duduguSinyal ve iletişim araçları, kısa veya uzun mesafeler arasında bilgi iletilmesini sağlayan “küçük yardımcılardır”. Bunların arasında basit el hareketleri, düdük sinyalleri, bayrak sinyalleri vs. sayılmaktadır. iletişim alanında megafon, telefon ve telsiz gibi yardımcı araçlar bulunmaktadırlar

Koruma araçları grubu da çok yönlüdür: Doğru havada ancak doğru kıyafet amacına ulaşabilir. Güneş gözlüğü, gözleri parlak ışıktan korur. Güneş kremleri ve dolayısıyla dudak merhemleri cankurtaranın kendi sağlığını korur. Bir kullanımlık eldivenler, ilkyardım çalışmaları esnasında yararlıdırlar ve en küçük çantada bile taşımaya elverişlidirler.

Yüzerek Can Kurtarma

Cankurtarmada kurbağalama ve serbest yüzme gibi bilinen yüzme teknikleri kullanılmaktadırlar. Yalnızca kol kullanılmadan yapılan sırt üstü yüzme farklıdır. Cankurtaranın etkinliğini ve hızını arttırmak için, aşağıda kısaca anlatılan başka yöntemler de düşünülebilir.

Palette Yüzme

Paletler, su altında daha iyi ilerleyebilmek için yararlıdır. Paletlerin doğru kullanılmasıyla kuvvet iletiminin etkisi %40 oranında yükseltilebilir. Ancak, doğru kullanım ve amaca uygun teknik nasıl olmalıdırl? Doğru bacak vuruşu, dizler hafifçe bükülmüş durumda iken, kalçanın başladığı yerde yapılır. Yeni başlayanlara, özellikle ilk egzersiz dönemlerinde, bacaklarını belirgln bir şekilde uzun tutmaları ve bacak vuruşunu yalnızca kalçadan yapmaları tavsiye edilir.

Hareketin akışı, hiçbir şekilde bisiklet kullanırken yapılan basma hareketine benzememelidir. “Bisiklet sürücüsüne” benzer şekilde hareket etme yönündeki iyi niyetli tavsiyeler, bilgisizlikten kaynaklanmakta ve gösterilen çaba ile karşılaştırıldığında da çok az ileriye doğru itme sağlayan bir yüzme tekniğine yol açmaktadır. Bu durum, fazlasıyla bükülmüş olan uyluğun, her bacak vuruşunda yüzme yönüne doğru fren etkisi yapması ve ileriye doğru itmede kullanılan enerjinin büyük bir kısmını harcaması ile açıklanabilir. Yüzme havuzunun tabanına değecek kadar yakın mesafede yapılan dalışı egzersizleri, palet tekniğinin iyileştirilmesi için uygun egzersizlerdir.

Yüzerek Kazazedenin Yanına Ulaşmak

“Yüzerek ulaşmak”, bütün yol mesafesi yüzerek katledilmese bile, cankurtaranın suda boğulmakta olan bir kişinin yanına yüzmek için kullandığı yoldur.

Gerçek mesafe, su sıcaklığı ve hava şartları ile bunlardan kaynaklanan dalga, akıntı vs. gibi su koşulları, cankurtaran tarafından daima göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle yüzerek yapılan her kurtarma operasyonunda uygun yardımcı araçların kullanılıp kullanılamayacağını iyice düşünülmelidir!

Her zaman şu soru ortaya çıkar: Önce kazazedenin yanına kadar yüzmek, onu kurtarmak ve ondan sonra acil yardımı mı çağırmak yoksa tersi mi? Bu konuda, örnek gösterilebilecek bir çözüm yoktur, yalnızca duruma bağlı olarak cankurtaranın tepkisi vardır. Cankurtaranın aldığı eğitim, bu tür acil durumları tanımayı ve değerlendirmeyi esas alarak, hızlı ve doğru karar vermeyi kolaylaştıran bir süreçtir.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Summary
Cankurtaran
Article Name
Cankurtaran
Description
Türkiye sualtı sporları Federasyonu bronz, gümüş, altın cankurtaran kursları en yakın kurs tarihi ve şartları
Author
Publisher Name
Sos cankurtaran
Publisher Logo

Paylaş

Post Author: Cankurtaran Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir