Çanakkale afad cankurtaran kursunu ziyaret etti

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Havuzu ve plaji bulunan turizm tesislerinde belediyelerde ve kıyı işletmelerinde yasa gereği  belgeli cankurtaran bulundurmak şart bu nedenle yaz sezonu öncesi işletmelerin yoğun bir talebi oluyor.
Çanakkale üniversitesi acil yardım ve afet yönetimi bölümü öğrencileri ve diğer öğrencilerin katılımıyla Çanakkale Üniversitesi dardanos yerleşkesinde bronz – Gümüş cankurtaran kursları yapıldı.
Türkiye  sualtı sporları  federasyonu yetkili Cankurtaran  Eğitmeni  Koray Gerçe , “  Kurs taleplerini soscankurtaran.com üzerinde başvuru formu ile alıyoruz. Birçok ilden  talep  geliyor yeterli sayıya ulaşıldığında  talebin karşılanması için doğusu batısı  farketmeksizin  Türkiye’nin her yerinde kurslar açıyoruz. Cankurtaran belgesi bugün gençlerimize önemli ve yeni bir iş imkanı sunuyor. Bu kursumuza katılan kursiyerlerimizin tamamı yazın havuzlarımız ve plajlarımızda ve göllerimizde görev alarak can güvenliğini bilinçli bir şekilde sağlayacaklar” dedi.
Teorik ve pratik bilgiler aktarıldığını belirterek, “Kursiyerlerimiz boğulmakta olan bir kişiyi kurtarmanın yanında,  nasıl ilkyardım müdahalesinde de bulunacaklarını  panik haldeki kazazedeye yaklaşık  etkisiz hale getirmeyi , çıkarılan  kazazedeye suni solunum kalp masajı yapmayı ilkyardim mankenleri üzerinde  uygulamalı bir şekilde öğrendiler. ..  Bu eğitim hayatları boyunca her zaman için suda ve karada  yaşanabilecek bir olayda hayat kurtarabilecekleri anlamını taşıyor” dedi.
Türkiye sualtı sporları federasyonunun eğitimini haber alan Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü Levent YILMAZ eğitimleri sualtı ve suüstü kurtarma timi personeli ile birlikte ziyaret ederek yerinde izledi.
Eğitim  hakkında bilgilendirilen Afad il müdürü Yılmaz cankurtaran kursuna  katılan ve başarılı olan kursiyerleri kurs bitiminde tek tek  tebrik etti. Kendilerine “Çanakkale de ilerleyen dönemlerde afad bünyesinde gönüllü yardımcı sualtı ve suüstü timleri oluşturacaklarını sizler gibi yetişmiş belgeli eğitimli cankurtaranların katılımı bizler için çok  önemli ” dedi ayrıca  Acil yardım ve afet yönetimi bölümü öğrencileri için okul dışı bu tarz sertifikalı eğitimlerin kendilerine çok faydalı olacağını söyleyerek eğitimin önemini vurguladı.
Samsung tablet tarafından gönderildi.

Paylaş

Post Author: Cankurtaran Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir